Rouw op de werkvloer | Anders Denken Podcast #25 met uitvaartondernemer Berber Pasveer
In aflevering 25 van de Anders Denken Podcast deelt Berber Pasveer, voormalig verzuimmanager en tegenwoordig zelfstandig uitvaartondernemer, haar kennis over rouw en hoe je als organisatie om kunt gaan met rouw op de werkvloer. Het onderwerp is vaak nog een taboe binnen veel organisaties. “Maar er wordt gelukkig wel meer over gesproken”, geeft Berber aan.
Rouwprotocol
Rouw is een persoonlijk proces en iedereen ervaart het op zijn eigen manier. Toch hanteren sommige organisaties een rouwprotocol. Berber is hier geen voorstander van: “Mijn haren gaan recht overeind staan bij het idee van een vast rouwprotocol. Rouwen kent geen tijdslimiet en is voor iedereen anders.” Het is volgens haar veel belangrijker om als organisatie goed te luisteren naar de behoeften van rouwende medewerkers. “Begin met begrip tonen en écht luisteren. In plaats van adviezen te geven, kun je beter vragen wat iemand nodig heeft.”
De kracht van open vragen
Een medewerker die rouwt is geen alledaags verschijnsel. Daarom is het volgens Berber niet vreemd als collega’s of werkgever niet goed weten hoe ze hiermee om moeten gaan. Berber raadt aan om open vragen te stellen, zoals: “Hoe heb je de uitvaart ervaren?” Dit biedt meer ruimte voor een persoonlijk gesprek dan de standaard vraag “Hoe gaat het?”, waar het antwoord vaak al duidelijk is.
Rouw is geen verzuim
Rouw is geen ziekte en hoeft dus niet automatisch tot verzuim te leiden. Sterker nog, het helpt niet om een rouwende medewerker ziek naar huis te sturen. “In plaats daarvan kunnen werkgever en medewerker samen bespreken welke aanpassingen er mogelijk zijn in werktijden of taken. Ruimte geven voor rouw kan juist bijdragen aan het herstel. Het belangrijkste is dat rouw bespreekbaar wordt gemaakt, zodat de medewerker zich ondersteund voelt en kan blijven werken.”
Meer weten over rouw op de werkvloer?
Benieuwd naar de waardevolle inzichten van Berber over hoe je als werkgever met rouw op de werkvloer om kunt gaan? Luister dan hieronder naar aflevering #25 van de Anders Denken Podcast.
Luister iedere laatste donderdag van de maand naar een nieuwe aflevering van de Anders Denken Podcast. Deze podcast prikkelt, informeert en inspireert op het gebied van Duurzame Inzetbaarheid.

Kom werken voor paraDIGMA groep en help ons het verschil te maken op het gebied van Duurzame Inzetbaarheid!
GERELATEERDE BERICHTEN
Iedere organisatie zegt dat mensen het belangrijkste kapitaal zijn. Toch gaat het in de praktijk juist daar vaak mis: bij veranderingen, onboarding, leiderschap en communicatie. In aflevering #39 van de Anders [...]
Migraine is veel meer dan “een beetje hoofdpijn”. Het is een genetisch bepaalde hersenaandoening die voor veel mensen een enorme impact heeft op werk, privé en belastbaarheid. In aflevering #38 van [...]
Wetgeving rond arbeid en verzuim is voortdurend in beweging. Wat vandaag logisch lijkt, kan morgen juridisch ter discussie staan. In aflevering 37 van de Anders Denken Podcast spreken we met arbeidsrechtadvocaat [...]


